W sobotę, 7 października 2023 roku, zakończyła się 7. edycja projektu INTERFILMLAB i towarzyszących mu warsztatów praktycznych FIELD. Uczestnicy spędzili tydzień na poszerzaniu wiedzy na temat międzynarodowych koprodukcji filmowych i przygotowaniu własnych projektów i prezentacji.

Młodzi filmowcy z Polski, Malty, Norwegii i Ukrainy spotkali się w Olsztynie, by wziąć udział w serii wykładów i przygotować własne projekty filmowe, które finalnie zaprezentowali przed ekspertami podczas sesji pitchingowej. W ramach 7. edycji projektu INTERFILMLAB mieli okazję poznać wszystkie etapy przygotowań do realizacji międzynarodowej koprodukcji filmowej; dowiedzieli się, na co zwracać uwagę podczas kompletowania obsady; otrzymali wskazówki dotyczące networkingu i self-managementu oraz zdobyli wiedzę na temat opracowywania strategii festiwalowej swoich projektów.

Eksperci 7. edycji projektu INTERFILMLAB i warsztatów FIELD ocenili projekty uczestników

Wśród ekspertów INTERFILMLAB 7.0, którzy zasiedli również w komisji oceniającej projekty uczestników, znaleźli się wywołany reżyser castingu Piotr Bartuszek, ekspertka PR z platformy networkingowej dla filmowców Anna Dziedzic, producent i dyrektor programowy Amandus Film Festival Eivind Myklebost Nordengen oraz współzałożycielka Malta Film Foundation Joyce Grech.

Skład komisji uzupełnili edukatorzy filmowi Karim Kourani i Marek Pawlikowski, którzy czuwali nad przebiegiem prac czterech grup warsztatowych, rozwijających swoje umiejętności planowania i organizacji międzynarodowych koprodukcji filmowych
w ramach projektu FIELD.

Opiekę merytoryczną nad obydwoma programami edukacyjnymi sprawowała Beata Rzeźniczek – producentka filmowa i współzałożycielka firmy producenckiej Madants, będącej jednym z najaktywniejszych polskich studiów produkcyjnych i koproducentem filmów, takich jak „High Life” (reż. Claire Denis), „Inni ludzie” (reż. Aleksandra Terpińska), „Silent Twins” (reż. Agnieszka Smoczyńska) czy „Ultima Thule” (reż. Klaudiusz Chrostowski). Przez pierwsze dwa dni wyposażyła uczestników INTERFILMLAB w kompleksową wiedzę na temat organizacji i finansowania międzynarodowych koprodukcji filmowych, by następnie wspierać każdą z grup warsztatowych FIELD w procesie opracowywania własnych projektów i – jako członkini komisji eksperckiej – ocenić ich ostateczny kształt.

Producentka była pod dużym wrażeniem zaangażowania i entuzjazmu, jakie zaprezentowali młodzi filmowcy.

To było bardzo ciekawe doświadczenie. Obserwowałam, jak bardzo uczestnicy byli zaangażowani. W krótkim czasie stworzyli swoje prezentacje i nawet jeśli część ich założeń była błędna, to można było zauważyć, jak wiele włożyli w to pracy i entuzjazmu – szukali kreatywnych, produkcyjnych rozwiązań, zrobili spory research i zebrali to wszystko w atrakcyjne wizualnie prezentacje. Kiedy ze strony ekspertów padały pytania i uwagi, potrafili jasno przedstawić swój tok myślenia i argumenty – skomentowała sesję pitchingową.

Uczestnicy o projektach INTERFILMLAB 7.0 i FIELD

Uczestnicy INTERFILMLAB 7.0 i FIELD ocenili warsztaty równie pozytywnie. O swoich doświadczeniach opowiedziała m.in. Karolina Iwan, jedna z polskich warsztatowiczek, wspieranych przez Marka Pawlikowskiego:

Warsztaty były dla mnie przestrzenią, w której dowiedziałam się wiele o polskim przemyśle filmowym. Jako osoba mieszkająca w Anglii, odkryłam sporo istotnych faktów na temat koprodukcji międzynarodowych, jak i możliwych funduszach. Szczególnie doceniłam warsztaty z Anną Dziedzic, która opowiedziała o możliwościach związanych z platformami, takimi jak Crew United – powiedziała uczestniczka. – Uczestnictwo w projektach to także niesamowite spotkania – lokalne, międzynarodowe, transkulturowe. Mieszanka osób, które poznałam i rozmowy, których byłam częścią, potwierdziły, że film w Polsce i na świecie może być kojącym duszę, otwierającym debatę medium – dodała.

Podobnego zdania był Michał Kurowski z grupy Karima Kourani:

Intefilmlab to świetny sposób na poszerzenie wiedzy i nawiązanie wartościowych znajomości: zarówno ze specjalistami podczas wykładów, jak i innymi uczestnikami podczas pracy przy wspólnym projekcie i prezentacji. Polecam z całego serca! – skomentował tygodniowy projekt.

Programy edukacyjne realizowane równolegle z WAMA Film Festival w Olsztynie zostały oficjalnie zakończone rozdaniem certyfikatów podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 7 października w Multikino Olsztyn.


Organizatorem projektu INTERFILMLAB 7.0 jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Projekt „INTERFILMLAB – edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (7. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023”.

Towarzyszące projektowi warsztaty praktyczne „FIELD – Film Industry European Leaders’ Days” współfinansuje Unia Europejska.

Partnerami edukacyjnymi wymiany młodzieży są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina) oraz Malta Film Foundation (Malta).

Partnerem branżowym projektu jest Crew United Polska.