Podczas WAMA Film Festival odbędą się trzy programy edukacji filmowej
Reportaż filmowy, reklama społeczna, krótkie formy dokumentalne – z takimi zadaniami zmierzą się uczestnicy warsztatów filmowych, które odbędą się podczas 5. edycji WAMA Film Festival. Łącznie w zajęciach będzie uczestniczyć ponad 100 osób. Tak rozbudowanej sekcji edukacyjnej olsztyńskiego festiwalu filmowego jeszcze nie było!
Warsztaty w ramach cyklów edukacyjnych „A” i „B” odbędą się według sprawdzonej formuły „od scenariusza do premiery”. Idea polega na tym, by uczestnicy w ciągu siedmiu dni mogli wziąć udział w każdym etapie produkcji filmu: opracowaniu scenariusza, dokumentacji, organizacji produkcji, inscenizacjach reżyserskich, pracy na planie, realizacji zdjęć, montażu i edycji dźwięku. Warsztat „C” skupia się wyłącznie na postrodukcji materiału filmowego, a dokładniej – filmu dokumentalnego, a więc przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych montażystów filmowych.
Wszystkie powstałe materiały zostaną zaprezentowane podczas uroczystej gali kończącej warsztaty, a najlepsze – podczas ceremonii finałowej festiwalu. Filmy będą również szeroko promowane w Internecie. Organizatorzy jak co roku zadbają o fachową opiekę artystyczną i techniczną oraz profesjonalny sprzęt do pracy. WAMA Film Festival daje również możliwość spotkania z wieloma uznanymi filmowcami, co nie jest bez znaczenia dla aspirujących twórców.
Poszczególne cykle warsztatowe prezentują się następująco:
WORKSHOP „A”: Polsko-Ukraińskie Warsztaty Reportażu Filmowego w Olsztynie odbędą się od 7 do 13 października 2018 roku i adresowane są do młodzieży w wieku od 16 do 19 lat z Polski i Ukrainy. Efektem pracy uczestników będą krótkometrażowe reportaże dotyczących współczesnych i historycznych relacji polsko-ukraińskich, [czytaj więcej…]
WORKSHOP „B”: AdVenture – Youth Adventure in Social Advertising to międzynarodowe warsztaty reklamy społecznej. Będą trwały od 8 do 14 października 2018 roku. Udział w nich wezmą osoby w wieku od 18 do 30 lat z Ukrainy, Litwy, Francji i Polski, [czytaj więcej…]
WORKSHOP „C”: „To Był Lipiec 1945” – warsztaty kreatywne dla montażystów filmowych w ramach programu filmowej edukacji historycznej. Szkolenia odbędą się od 8 do 13 października 2018 roku i są przeznaczone dla osób w wieku od 18 do 30 lat, które posiadają już podstawowe doświadczenie w montażu lub postprodukcji filmowej. W ramach warsztatów powstaną profesjonalne teasery do filmu dokumentalnego „To był lipiec 1945”, mówiącego o Obławie Augustowskiej. [czytaj więcej…]
Udział w warsztatach jest bezpłatny i obejmuje zakwaterowanie oraz wyżywienie. Warunkiem udziału jest przesłanie organizatorom ankiety uczestnika do 17 września 2018 roku. [ankieta]
Szczegóły dotyczące poszczególnych warsztatów można znaleźć w Regulaminie Programów Edukacyjnych 5. edycji WAMA Film Festival.
5. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 października 2018 r.
***
WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Programy edukacji filmowej towarzyszące festiwalowi współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Partnerem festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz.
Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.
Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.
Fot. Przemysław Skrzydło