Filmy „Aida” Jasmili Žbanić oraz „Dad You’ve Never Had” w reżyserii Dominiki Łapki zdominowały konkursy 8. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie zdobywając wszystkie nagrody w swoich kategoriach. „Vortex” w reżyserii Gaspara Noé z wyróżnieniem honorowym. To było pięć dni festiwalowych projekcji, które zapełniały prawie do ostatniego miejsca salę kinową olsztyńskiego Multikina.

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Kinga Dębska, Andrzej Wolf i Ola Salwa zdecydowało o przyznaniu Grand Prix filmowi „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić.

Polski dystrybutor, Gutek Film, otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Film bośniackiej reżyserki został także wyróżniony przez publiczność 8 edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury przyznało też wyróżnienie honorowe dla filmu „Vortex” w reżyserii reż. Gaspar Noé. Polskim dystrybutorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych rywalizowało dziewięć filmów.

8. edycja pokazała, że WAMA Film Festival jest już ugruntowanym wydarzeniem kulturalnym w naszym regionie oraz świetnie buduje markę Warmii i Mazur. Bardzo cieszę się, że w tym roku na festiwalu był tylu młodych gości z krajów europejskich. Czekamy na kolejną edycję, możecie liczyć na wsparcie samorządu województwa –podsumował festiwal Gustaw Marek Brzezin.

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Dad You’ve Never Had” w reżyserii Dominiki Łapki, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową. Wyboru spośród 18 tytułów konkursowych dokonało Jury w składzie: Leszek Dawid (przewodniczący), Sandra Drzymalska i Eivind Myklebost Nordengen. Producentami filmu są: Studio Munka – SFP, Studio Obrazu, Gdyńskie Centrum Kultury, Furia Film.

Dad You’ve Never Had” otrzymał także Nagrodę Jury Warmii i Mazur, która od tego roku nosi imię Anny Wasilewskiej, zmarłej posłanki na Sejm RP i cenionego samorządowca. To Jej zaangażowanie i pomoc przyczyniło się osiem lat temu do powstania WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury Warmii i Mazur obradowało w składzie: Aleksandra Teres, Włodzimierz Kowalewski i Michał Bartoszewicz.

Konkurs filmów krótkometrażowych był w tym roku na bardzo wysokim poziomie. Jako producenta festiwalu cieszy mnie, że widzami na projekcjach mogli być młodzi filmowcy z Norwegii, Francji, Włoch i Ukrainy. Mieliśmy blisko 140 gości zagranicznych, którzy wzięli udział w projekcie INNOVATIVE DIRECTING ACADEMY oraz Polsko-Ukraińskich Warsztatach Filmowych – podkreślił Maciej Dominiak.

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także osiem nominacji do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2022).

Nominowani w poszczególnych kategoriach:

  • „Najlepsza reżyseria”: Grzegorz Piekarski za film „Niewolnik”,
  • „Najlepszy scenariusz”: Damian Kosowski za film „Zanim zasnę” reż. Damian Kosowski,
  • „Najlepsze zdjęcia”: Martyna Jakimowska za film „Ostatni gwizdek”, reż. Karol Lindholm,
  • „Najlepszy montaż”: Nikodem Chabior za film „Niewolnik”, reż. Grzegorz Piekarski,
  • „Najlepsza aktorka”: Zoja Szcześniak za film „Przestrach”, reż. Joanna Helena Szymańska,
  • „Najlepszy aktor”: Gustaw Kramin za film „Czy potwory jedzą kiwi?”, reż. Grzegorz Podolski,
  • „Najlepszy film dokumentalny”: „Dad You’ve Never Had” reż. Dominika Łapka,
  • „Najlepszy film animowany”: „Coffin” reż. Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc.

*****

8. WAMA Film Festival, odbyła się w dniach 5-9 października br. w Olsztynie, a projekcje miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).

Wszystkie wydarzenia 8. edycji WAMA Film Festival odbywały się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas festiwalu obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

*****

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz Narodowe Centrum Kultury.

Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS Machulski.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina) oraz KINOGRAPHE (Francja).