Międzynarodowa wymiana młodzieży prowadzona dzięki wsparciu Programu Unii Europejskiej ERASMUS+ pod nazwą „ICM – International Campus Moviemaking” w Grenoble (Francja) odbyła się między 18-26 maja 2019. W wydarzeniu wzięło udział 60 uczestników z Francji, Polski, Węgier i Ukrainy. Przedsięwzięcie zaplanowali młodzi ludzie, stawiający pierwsze kroki w roli filmowców i managerów kultury.

Zaplanowany cykl spotkań z filmowcami, intensywnych ćwiczeń praktycznych oraz spotkań scenariuszowych odbywał się w przestrzeniach udostępnionych przez Université Grenoble Alpes. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wykorzystać innowacyjne metody tworzenia filmów, pracując w ramach czterech grup warsztatowych, wspieranych przez filmowców oraz artystów z różnych krajów Europejskich. Młodzi ludzie mieli możliwość współpracy z profesjonalistami różnych specjalizacji, m.in. reżyserów, autorów zdjęć filmowych, specjalistów postprodukcji obrazu i dźwięku oraz muzyków.

W ramach międzynarodowego wydarzenia odbyły się cztery cykle warsztatowe w grupach tematycznych:

Grupa Literature była prowadzona przez Karima Kourani w oparciu o twórczą interpretację prac literackich współczesnych artystów. Uczestnicy realizowali zdjęcia do własnego filmu w Jardin Botanique na kampusie Saint Martin d’Hérès oraz w hotelu Comfort Suites Grenoble EST. Wspólna praca wielonarodowościowej grupy zaowocowała stworzeniem filmu eksperymentalnego, łączącego różne gatunki filmowe, który był wynikiem wolnej interpretacji kilku dzieł literackich wybranych przez uczestników.

Grupa Visual Narration wspierana przez Dawida Bodzaka (reżyseria), Adama Suzina (obraz) i Aleksandrę Łoś (dźwięk) kręciła zdjęcia próbne na całym terenie Grenoble, natomiast ostateczne dwa filmy powstały w café littéraire (kafeterii otwartej dla studentów nie tylko do jedzenia ale również kreacji). Uczestnicy postawili na skomplikowaną technicznie realizację całego filmu w formie mastershota, co wymagało wielu godzin prób z aktorami i operatorami kamery.

Grupa Music miała okazję współpracować z Krzysztofem Komarem (muzyk o pseudonimie ESSEX) i Jankiem Wikarskim (realizator filmowy). Z pomocą Joanny Król oraz Dawida Sokołowskiego uczestnicy samodzielnie napisali scenariusz w oparciu o ćwiczenia dźwiękowe. Punktem kluczowym etiudy był design dźwięku, uzupełniany odpowiednią muzyką i obrazem. Grupa warsztatowa wybrała do realizacji swojej filmowej koncepcji inspirującą przestrzeń miejską Grenoble i Saint Martin d’Hérès, jednak duża część akcji filmu została ulokowana w mieszkaniu jednej z francuskich uczestniczek warsztatów.

Grupa Improvisation korzystała ze wskazówek Frédérique Vivet (reżyseria), Valentin Pinet (obraz), Mathilde Segonds (gra aktorska) oraz Naïm Aït-Sidhoum (montaż). Ten cykl był przeznaczony przede wszystkim dla uczestników interesujących się występowaniem przed kamerą. Scenariusz filmu powstawał w sposób niebezpośredni, w oparciu o ćwiczenia i interakcje między uczestnikami. Młodzi ludzie skoncentrowali całą akcję swojego filmu w północnym hallu Université Grenoble Alpes.

Międzynarodowa wymiana młodzieży jest wyjątkową okazją do rozwijania pasji i zainteresowań w gronie rówieśników z różnych krajów Europy, nawiązania wartościowych przyjaźni i doświadczenia niezwykłej młodzieżowej energii, motywującej do podejmowania kolejnych twórczych aktywności. Dzięki tygodniowi intensywnych działań i międzynarodowej współpracy uczestników projektu powstały etiudy filmowe, które miały swój pokaz premierowy w sobotę 25 maja 2019 r. w sali Juliet Berto należącej do Cinémathèque de Grenoble. Niebawem filmy zrealizowane przez uczestników zostaną udostępnione online.

***
Organizator:
KINOGRAPHE (Francja)

Partnerzy:
Instytut KOSMOPOLIS – Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji (Polska)
CINEMAHALL INGO (Ukraina)
Sitafilm (Węgry)

Projekt “ICM – International Campus Moviemaking” jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej ERASMUS+