RETROSPEKCJA jest jednocześnie symbolicznym domknięciem poprzedniej edycji festiwalu oraz zapowiedzią kolejnej, już dziewiątej. W tym roku zawitamy do lokalnych kin i domów kultury w Elblągu, Braniewie, Działdowie, Dobrym Mieście, Ełku, Bartoszycach, Iławie, Olsztynku i Suszu.

W każdym z miast odbędą się dwie projekcje. Zaprezentowany zostanie pełnometrażowy film – AIDA w reżyserii Jasmili Žbanić (Grand Prix oraz nagroda publiczności 8. WAMA Film Festival), a także blok czterech krótkometrażowych produkcji – DAD YOU’VE NEVER HAD Dominiki Łapki, NIEWOLNIK Grzegorza Piekarskiego, PRZESTRACH Joanny Szymańskiej oraz PSIE POLE Michaliny Musialik.

Co roku dokładamy starań, aby jak najwięcej widzów z Warmii i Mazur miało szansę obejrzeć najciekawsze filmy minionej edycji festiwalu – mówi Simone Lipińska, dyrektorka organizacyjna festiwalu. – Ta sekcja WAMA FF pięknie się rozwija. Zaczynaliśmy w pięciu miastach, teraz jest ich już dziewięć.

Harmonogram nadchodzących pokazów przedstawia się następująco:

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście

16 września – filmy krótkometrażowe i AIDA

Ełckie Centrum Kultury

17 września – filmy krótkometrażowe i AIDA

Miejski Dom Kultury w Działdowie 

19 września – filmy krótkometrażowe

26 września – AIDA

Kino Światowid w Elblągu

20 września – filmy krótkometrażowe

21 września – AIDA

Suski Ośrodek Kultury

21 września – filmy krótkometrażowe

22 września – AIDA

Braniewskie Centrum Kultury

23 września – filmy krótkometrażowe

24 września – AIDA

Iławskie Centrum Kultury

26 września – filmy krótkometrażowe i AIDA

Bartoszycki Dom Kultury

27 września – filmy krótkometrażowe i AIDA

Miejski Dom Kultury w Olsztynku

29 września – filmy krótkometrażowe i AIDA

AIDA, reż. Jasmila Žbanić, prod. Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimović

Reżyserka podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie.

Więcej: https://gutekfilm.pl/aida-zbanic

DAD YOU’VE NEVER HAD, reż. Dominika Łapka, prod. Studio Munka – SFP

Subtelnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. Ojciec wpuszcza dziewczynę do swojego mieszkania, stara się odpowiedzieć na jej pytania, razem pochylają się nad listami, które przez lata do siebie pisali. Pomiędzy bohaterami dochodzi do niełatwej konfrontacji.

NIEWOLNIK, reż. Grzegorz Piekarski, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

W ramach nowego programu penitencjarnego Nikodem odbywa wyrok w domu Mai i Łukasza. Para ma nad nim pełną władzę i z zaskoczeniem przyjmuje informację o pozytywnym rozpatrzeniu apelacji i odzyskaniu wolności przez Nikodema. Chociaż bohaterowie mogliby się rozstać i nigdy więcej nie spotkać, spędzają razem jeszcze jeden dzień.

PRZESTRACH, reż. Joanna Szymańska, prod. Warszawska Szkoła Filmowa

Osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem, a ośmioletnią córką i o tym jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu muzykowi.

PSIE POLE, reż. Michalina Musialik, prod. Fumi Studio

Zamknięte w mieszkaniu, wraz z rozkładającym się ciałem właścicielki, zwierzęta próbują przetrwać. W tej trudnej sytuacji jeden z psów odkrywa, że miłość do właścicielki jest mocniejsza niż zwierzęcy instynkt.

9. WAMA Film Festival odbędzie się między 4 a 8 października 2022 roku w Olsztynie.

***

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury
i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Asociacija TAVO EUROPA (Litwa) oraz KINOGRAPHE (Francja).

Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Partnerem edukacyjnym festiwalu jest Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.