W Olsztynie zakończyła się kolejna odsłona międzynarodowych warsztatów filmowych INTERFILMLAB 8.0, w której udział wzięli twórcy z Polski, Gruzji, Ukrainy i Węgier. Młodzi filmowcy z Europy Środkowo-Wschodniej mieli szansę wymieniać się doświadczeniami i rozwijać wspólne projekty filmowe o międzynarodowym potencjale.

Warsztaty rozpoczęły się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna, gdzie uczestnicy poznali swoje grupy oraz mentorki – Ewę Szwarc i Annę Andriushchenko.

W ramach olsztyńskiej odsłony INTERFILMLAB 8.0 młodzi twórcy mieli też okazję pracować pod okiem innych doświadczonych ekspertów z Gruzji, Ukrainy, Polski i Węgier, takich jak gruzińska producentka filmowa Tekla Machavariani, współwłaścicielka polskiej firmy produkcyjnej Madants specjalizująca się w międzynarodowych koprodukcjach – Beata Rzeźniczek, czy węgierscy przedstawiciele Budapesti Művelődési Központ Olah Sandor i Krisztian Bako, którzy wyjaśnili, jak młodzi filmowcy mogą wykorzystać potencjał Budapesztu jako drugiego co do wielkości filmowego hubu w Europie.

Tym razem część zajęć prowadzili także sami uczestnicy wymiany – krytyk filmowy i programer festiwalu w Kutaisi Levan Tskhovrebadze, dał pozostałym warsztatowiczom szereg wskazówek dotyczących efektywnego udziału w festiwalach filmowych, a ukraińska producentka Zlata Yefimenko przybliżyła uczestnikom realia swojej rodzimej branży filmowej.

Dzięki ich różnorodnym perspektywom pozostali młodzi twórcy zyskali lepsze zrozumienie rynku filmowego w regionie i otrzymali cenne wskazówki dotyczące budowania kariery.

Debaty i warsztaty tematyczne

Jednym z kluczowych punktów warsztatów była debata poświęcona różnicom i podobieństwom w branży filmowej w Polsce, Gruzji, Ukrainie i na Węgrzech. Koordynatorka projektu, Natalia Hluzow, oraz eksperci – Ewa Szwarc, Zlata Yefimenko, Krisztián Bakó i Tekla Machavariani – podzielili się swoimi doświadczeniami oraz radami dla debiutujących filmowców. Poruszyli kwestie związane z różnymi standardami pracy na planie filmowym, co okazało się cennym źródłem wiedzy dla młodych uczestników.

Praca nad projektami i sesja pitchingowa

Warsztaty INTERFILMLAB 8.0 stanowiły dla uczestników także czas intensywnej pracy twórczej. W trakcie tygodnia, w grupach, przygotowywali swoje projekty filmowe, z których każdy miał szansę na prezentację podczas końcowej sesji pitchingowej przed komisją ekspertów. Dyskusje w grupach bywały pełne emocji, a uczestnicy mierzyli się z dużymi wyzwaniami podczas ustalania wspólnej koncepcji. Mentorki Ewa Szwarc i Anna Andriushchenko wspierały ich w tej pracy, pomagając zespołom dojść do kompromisu i stworzyć spójne projekty.

Spotkanie z legendą kina Jerzym Hoffmanem

Wyjątkowym momentem dla uczestników było spotkanie z jednym z najbardziej uznanych polskich reżyserów, Jerzym Hoffmanem, który od lat pełni rolę ambasadora WAMA Film Festival. Jego wykład, pełen cennych rad i osobistych refleksji, wywołał ogromne zainteresowanie młodych filmowców, którzy po zakończeniu ustawili się w długiej kolejce po autografy. Słowa Hoffmana były dla wielu inspiracją i ważnym wsparciem na początku ich zawodowej drogi.

Finał programów edukacji filmowej na WAMA Film Festival

Warsztaty zwieńczyła gala wszystkich programów edukacji filmowej towarzyszących WAMA Film Festival. Uczestnicy otrzymali certyfikaty i zrobili pamiątkowe zdjęcia. Gala była także okazją do podpisania listu intencyjnego w sprawie powołania WAMA Film School, nowego podmiotu wspierającego młode talenty filmowe w Polsce. Kulminacyjnym punktem uroczystości była owacja na stojąco dla Jerzego Hoffmana, którego przemówienie poruszyło wszystkich obecnych.

Uczestnicy po zakończonym intensywnym tygodniu podkreślali, że INTERFILMLAB 8.0 był dla nich wartościowym wydarzeniem, które nie tylko wzbogaciło wiedzę i umiejętności młodych twórców, ale również pozwoliło im nawiązać międzynarodowe kontakty i zainspirować się najlepszymi w branży.

***

Organizatorami projektu są Instytut KOSMPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie oraz Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

Projekt współfinansuje Unia Europejska.

Partnerami edukacyjnymi wymiany młodzieży są: Budapesti Művelődési Központ (Węgry), Foundation for Art Development AIA – Kutaisi International Short Film Festival(Gruzja) oraz CinemaHall(Ukraina).

Partnerem branżowym projektu jest: Crew United Polska