WAMA Film Festival to nie tylko najlepsze filmy, ale  też stale rozwijana i poszerzana międzynarodowa sekcja branżowa. W tym roku, w ramach projektu „Polish-Norwegian Film Festival Cooperation”, odbędzie się seria warsztatów i wykładów dla młodych debiutujących filmowców z Polski oraz Norwegii. Do współpracy w roli prowadzących, a także ekspertów udało się zaprosić cenionych praktyków reprezentujących różne zawody filmowe.     

„INNOVATIVE DIRECTING ACADEMY” to seria wykładów i warsztatów, których tematem będzie rozwój pełnometrażowych projektów filmów fabularnych. W ramach zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę o takich zagadnieniach jak: development scenariuszowy, rozwój projektu fabularnego, specyfika europejskiego rynku filmowego, możliwości nawiązywania transnarodowej współpracy koprodukcyjnej oraz planowanie strategii promocyjnych i dystrybucyjnych. Własne projekty filmowe młodzi twórcy zaprezentują na pitchingach. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-10 października w Olsztynie

WYKŁADOWCZYNIE I WYKŁADOWCY „INNOVATIVE DIRECTING ACADEMY”

  • Barbara Białowąs – reżyserka, scenarzystka, wykładowczyni akademicka. Prezeska Stowarzyszenia Kobiet Filmowców. Zadebiutowała głośnym „Big Love” w 2012 roku. Jej drugi pełnometrażowy film fabularny „365 dni” był wielkim sukcesem dystrybucyjnym w Polsce oraz na platformie Netflix.

  • Piotr Domalewski – reżyser i scenarzysta. Twórca nagradzanych filmów „Cicha noc” i „Jak najdalej stąd”. Jego trzecia, świetnie przyjęta, pełnometrażowa produkcja „Hiacynt” będzie rywalizowała w Konkursie Głównym 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

  • Mateusz Pacewicz – scenarzysta i reżyser. Autor scenariusza nominowanego do Oscara „Bożego Ciała” i „Sali samobójców. Hejtera” w reżyserii Jana Komasy. Laureat wielu nagród indywidualnych na krajowych i zagranicznych festiwalach. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

  • Alek Pietrzak – reżyser i scenarzysta. Jego filmy krótkometrażowe „Mocna kawa wcale nie jest taka” oraz zrealizowany w Studio Munka przy SFP „Ja i mój tata” zdobyły ponad 20 nagród na festiwalach. W długim metrażu zadebiutował „Juliuszem”, obecnie w kinach można obejrzeć jego drugi film, komediodramat „Czarna owca”.

  • Stine Marie Solem – dyrektorka Amandus BLIKKFANG Film Festival w Lillehammer poświęconego produkcjom krótkometrażowym. Menedżerka kultury z wieloletnim doświadczeniem. Przedstawicielka Fundacji Amandusfestivalen, norweskiego partnera projektu „Polish-Norwegian Film Festival Cooperation”.

EKSPERCI PROJEKTU:

  • Alex Leszczyńska – producentka, specjalistka od developmentu i finansowania projektów filmowych. Współpracuje z Mazovia Warsaw Film Commission, Jednym z głównych obszarów jej zainteresowań są standardy zrównoważonej produkcji filmowej.

  • Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i dziennikarz. Dyrektor festiwalu Cinemaforum oraz dyrektor programowy FILMFORUM. Stale współpracuje z Canal+, Filmweb, radiową Czwórką oraz licznymi festiwalami filmowymi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Nabór uczestników „INNNOWATIVE FILM ACADEMY” w Olsztynie trwa do 20 września. W programie mogą uczestniczyć osoby w wieku 20-30 lat. Udział jest bezpłatny. Organizatorzy finansują koszty zakwaterowania, wyżywienia i podróży uczestników. Ilość miejsc jest ograniczona.

Formularz zgłoszeniowy: https://wamafestival.pl/pnffc-entry-form/

O projekcie Polish-Norwegian Film Festival Cooperation

Jest to inicjatywa mająca na celu zacieśnienie filmowych związków między Polską a Norwegią, składająca się z organizowanych wspólnie w obu krajach wydarzeń branżowych, warsztatów oraz przeglądów filmowych. Celem projektu jest umożliwienie debiutującym twórcom filmowym nawiązania polsko-norweskich kontaktów i zdobycia specjalistycznej wiedzy z zakresu międzynarodowej sprzedaży, promocji i dystrybucji filmów.

Wszystkie wydarzenia 8. edycji WAMA Film Festival będą odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas WAMA Film Festival obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 5-9 października br. w Olsztynie, a wszystkie projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).

*****

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz Narodowe Centrum Kultury.

Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS Machulski.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina) oraz KINOGRAPHE (Francja).