Zapraszamy do Multikina do sali nr 9 na trzy projekcje filmowe w ramach Konkursu Głównego:

  • GENESIS 2.0, reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev, prod. Szwajcaria, Chiny Rosja, Południowa Korea, USA 2018 – godz. 16:00 – 18:00

Dowód siły współczesnego dokumentu – mówi Piotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu. – Film jest przestrogą wskazującą potencjalne skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad naturą.

Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion – pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii… Najnowszy film Christiana Freia opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek.

GRANICA, reż. Ali Abbasi, prod. Szwecja, Dania 2018 – godz. 18:20 – 20:10

Tego na WAMA Film Festival jeszcze nie było – mówi Piotr Czerkawski. – Zanurzona
w skandynawskiej mitologii współczesna baśń, która zamienia się w uniwersalną opowieść o wykluczeniu.

Celniczka Tina słynie z niezwykłej spostrzegawczości, która pozwala jej stać się postrachem przemytników i przestępców. Kiedy  na horyzoncie pojawia się podejrzanie wyglądający Vore, bohaterka natychmiast zwraca na niego uwagę, choć nie jest w stanie zarzucić mu niczego konkretnego. Na domiar złego, Tina zaczyna coraz bardziej fascynować się tajemniczym nieznajomym. Uznana za objawienie tegorocznego festiwalu w Cannes „Granica” to mroczna i niezwykle wciągająca baśń dla dorosłych.

  • FOKSTROT, reż. Samuel Maoz, prod. Izrael, Szwajcaria, Niemcy, Francja 2017 – godz. 20:30 – 22:30

Taki film mógł powstać tylko w Izraelu – mówi Piotr Czerkawski. – Sugestywny dramat rodzinny zgrabnie wpisany w surrealistyczną opowieść o wojnie.

Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo – Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary. Film Samuela Maoza, który otrzymał Srebrnego Lwa na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji.

***

W bibliotece Placenta 11 o godz. 10:00 rozpocznie się wykład pt. „Struktura narracyjna filmu dokumentalnego”, który poprowadzi Jerzy Hoffman w ramach projektu „To Był Lipiec 1945”.

Równocześnie w Kinie Studyjnym AWANGARDA 2 Polsko-Ukraińskie Warsztaty Reportażu Filmowego będą pracować nad koncepcją swojego projektu filmowego. Natomiast o godz. 11:00 w Spichlerzu MOK grupa AdVenture – Youth Adveture in Social Advertising będzie brać udział w  spotkaniu eksperckim, które poprowadzi Rafał Jankowskim pt. „Film reklamowy jako element strategii promocyjnej”.

Kolejno, w ramach INTERFILMLAB 2.0 – wsparcie potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym, dr hab. Marcin Adamczak poprowadzi szkolenie pt. „Film polski w międzynarodowej dystrybucji”.

Klub Festiwalowy w Vinyl Pubie jak zwykle od godz. 22:00.

***

5 WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 października 2018 roku.

WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Programy edukacji filmowej towarzyszące festiwalowi współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Partnerami festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie PLANETA 11.

Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.

Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz, a partnerem technologicznym jest BEIKS.

Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.

Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM