W niedzielę 26 listopada 2023 zakończyły się warsztaty scenariszowe SPA Script Pitching Academy realizowane w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. W projekcie udział wzięli młodzi filmowcy z Polski, Francji, Norwegii i Ukrainy.

Podczas SPA Script Pitching Academy młodzież z czterech krajów Europy miała okazję pracować w międzynarodowych grupach, przygotowując projekty filmowe, które finalnie zaprezentowała przed komisją ekspercką podczas sesji pitchingowej.

Tym razem głównym tematem warsztatów była praca nad scenariuszem filmowym. Prócz rozwijania swoich umiejętności scenopisarskich, młodzi twórcy poznali też istotę networkingu oraz sposoby promowania własnej twórczości na międzynarodowym rynku filmowym. Mieli też okazję skonsultować swoje pomysły, nad którymi pracują na co dzień, w międzykulturowym gronie. Eksperci, wśród których znaleźli się tacy fachowcy, jak Michał Oleszczyk, Marcin Ciastoń i Anna Dziedzic, chwalili twórczą energię i profesjonalne podejście uczestników. Pod wrażeniem byli również liderzy projektu.

Poziom warsztatów był niezwykle wysoki. Większość uczestników działa już w branży filmowej i ich podejście było bardzo poważne. Byli bardzo aktywni podczas wykładów i szczerze docenili wiedzę i doświadczenie prowadzących – powiedziała Anna Andriushchenko, koordynatorka wymiany.

Słowa koordynatorki potwierdzali sami warsztatowicze. Jak napisał Naoki Kawai, uczestnik wymiany z Norwegii:

To, co szczególnie podobało mi się w tych warsztatach, to fakt, że dały nam one możliwość zaprezentowania swoich pomysłów, dyskutowania o nich i uczenia się od podobnie myślących osób o wyjątkowym pochodzeniu i kulturze innej niż nasza własna, jednocześnie wiedząc, że wszyscy mamy wspólną potrzebę – potrzebę komunikowania się poprzez sztukę filmową.

Michał Kurowski, który uczestniczył już wcześniej w wymianach młodzieży organizowanych przez Instytut Kosmopolis, jest podobnego zdania.

Wciąż łapię oddech po warsztatach SPA, przypływach pomysłów, sytych obiadach za piątaka, pogaduszkach w kolejce do toalety, dyskusjach, walkach z gardłem i wietrznym śniegiem, przebieraniu się za dresa, przemyceniu Life of Boris do finałowej prezentacji i żonglerce czterema językami (z czego jednego w zasadzie nie znam). Tak jak w Olsztynie: zdjęcia nie oddadzą pełni atmosfery i przygód tamtego tygodnia. Ale żadne zdjęcie nie dałoby rady. Te natomiast są bardzo dobrym przybliżeniem: najważniejsi są ludzie – napisał w poście na Instagramie.

Zgadza się z nimi także wielokrotnie uczestniczący w podobnych wymianach Ousmane Kouyate z Francji:

Jako członek francuskiej grupy podczas tygodniowych warsztatów SPA (Script Pitching Academy) w Warszawie, doświadczyłem dynamicznej współpracy w mieszanych grupach reprezentujących cztery różne kraje: Polskę, Francję, Ukrainę i Norwegię. To wzbogacające wielokulturowe środowisko nie tylko sprawiło, że wydarzenie było przyjemne, ale także ułatwiło dogłębną naukę. Warsztaty z powodzeniem połączyły zabawę i edukację, oferując cenne spostrzeżenia na temat pisania scenariuszy i tworząc trwałe więzi między uczestnikami z różnych środowisk. Dla mnie osobiście była to podróż otwierająca oczy, zarówno pod względem zawodowym, jak i kulturowym.

Dla Anny Zhytko, uczestniczki z Ukrainy, warsztaty SPA były pierwszym tego typu doświadczeniem. Doceniła nie tylko samo SPA, ale także festiwal Cinemaforum, któremu projekt towarzyszył:

Bardzo lubię takie wydarzenia, jak przeglądy czy festiwale filmowe. Dla mnie wyjazd do Warszawy na SPA – Script Pitching Academy był niezapomniany, ciekawie było słuchać wykładów i pracować nad prezentacją. Wszyscy byli przyjaźni i mili. Mam nadzieję, że będę miała okazję brać udział w takich warsztatach więcej niż raz, ponieważ było to dla mnie wspaniałe doświadczenie, zwłaszcza, że interesuję się światem kina – podsumowała swój udział w projekcie.

Warsztaty SPA Script Pitching Academy towarzyszyły 22. edycji CINEMAFORUM – wydarzeniu skierowanemu do młodych twórców filmowych z całego świata. Były kolejną okazją do rozwoju pasji i motywacji artystycznych oraz zwiększenia świadomości międzykulturowej i wzmocnienia europejskiego dialogu młodych filmowców.

***

Organizatorem projektu SPA – Script Pitching Academy był Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Projekt współfinansuje Unia Europejska.

Partnerem głównym wydarzenia jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Partnerami edukacyjnymi są: Stowarzyszenie FILMFORUM (Polska), Kinematographe (Francja), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia) oraz CinemaHall (Ukraina).

Partnerem branżowym projektu jest Crew United Polska.