Od 30 października 2023 roku można wysyłać zgłoszenia na bezpłatne, międzynarodowe warsztaty scenariuszowe Script Pitching Academy. Wśród prowadzących m.in. Michał Oleszczyk.

Już w listopadzie wystartuje kolejny program edukacyjny Instytutu Kosmopolis skierowany do młodej branży filmowej. Tym razem będzie to projekt realizowany w Warszawie jako wydarzenie towarzyszące 22. edycji festiwalu CINEMAFORUM. Do udziału zapraszamy młodych scenarzystów i reżyserów z Polski, Francji, Norwegii i Ukrainy.

Cele SPA – Script Pitching Academy

Uczestnicy SPA będą mieli okazję nie tylko rozwinąć swoje umiejętności scenopisarskie, ale także dowiedzieć się:

  • jak przygotować scenariusz filmowy, aby miał szansę zaistnieć na międzynarodowym rynku filmowym;
  • jak ciekawie i skutecznie prezentować swoje pomysły podczas sesji pitchingowych;
  • jak efektywnie promować siebie i własną twórczość w branży filmowej;
  • jak nawiązywać międzynarodowe relacje i wchodzić we współprace z filmowcami z innych europejskich krajów.

Prowadzący warsztaty

W gronie prowadzących, którzy podzielą się z warsztatowiczami swoją ekspercką wiedzą i doświadczeniem zawodowym, a następnie wejdą w skład komisji, która oceni przygotowane przez uczestników projekty, znajdą się m.in.:

  • Michał Oleszczyk – Konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu „SpoilerMaster”. Jako kierownik literacki współpracował między innymi z CANAL+ (m.in. „Pisarze. Serial na krótko”, „The Office PL”, „Planeta singli. Osiem historii”, „Minuta ciszy”). Współscenarzysta filmu „Wszystkie nasze strachy” w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta. Konsultant takich projektów, jak „Hiacynt” czy „Za duży na bajki”. Stały współpracownik serwisu RogerEbert.com.Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012), nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz (za „Wszystkie nasze strachy”).
  • Marcin Ciastoń – absolwent lingwistyki stosowanej i scenariopisarstwa. Zwycięzca nagrody za scenariusz filmu „Hiacynt” podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Współautor scenariusza do filmu „Detektyw Bruno” (wyróżnienie dla scenariusza w konkursie Script Pro, nagroda główna w konkursie Script Wars, Złote Lwiątka dla filmu podczas 47. FPFF w Gdyni). Scenarzysta filmu „Wyrwa” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza. Wkrótce premierę będzie miał serial mystery dla Canal+, który pisał wspólnie z zespołem scenarzystek.
  • Anna Dziedzic – ekspertka PR z ponad 15 letnim doświadczeniem w zakresie planowania i wdrażania strategii promocyjnych w branży filmowej. Obecnie Project Manager w CREW UNITED, europejskiej platformie networkingowej dla filmowców. Przez ponad 6 lat zajmowała się promocją polskiej branży filmowej na rynku międzynarodowym w Film Commission Poland. Pełniła też funkcję rzeczniczki Krakowskiego Festiwalu Filmowego, pracowała w studiu postprodukcji Fixafilm, Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych oraz w wytwórni filmowej Alvernia Studios.

Data i miejsce warsztatów

SPA – Script Pitching Academy odbędzie się w dniach 20-26 listopada 2023 r. w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w samym sercu Warszawy.

Jak wziąć udział?

Script Pitching Academy to projekt skierowany do młodych scenarzystów i reżyserów w wieku od 20 do 29 lat, pochodzących z Polski, Francji, Norwegii i Ukrainy.

By wziąć w nim udział, należy zapoznać się z regulaminem, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy. W formularzu należy zamieścić krótki list motywacyjny oraz streszczenie planowanego projektu filmowego (obydwa w języku angielskim).

Na zgłoszenia czekamy do 6 listopada 2023 roku. Udział w Script Pitching Academy jest bezpłatny.

 

***

Organizatorem projektu SPA – Script Pitching Academy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Projekt współfinansuje Unia Europejska.

Partnerem głównym wydarzenia jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Partnerami edukacyjnymi są: Stowarzyszenie FILMFORUM (Polska), Kinematographe (Francja), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia) oraz CinemaHall (Ukraina).

Partnerem branżowym projektu jest Crew United Polska.