Jak to jest? Stanąć przed kamerą i odegrać zaplanowaną scenę? Albo patrzeć na aktorów okiem kamery i rejestrować świat poprzez kadry? Jakie to uczucie – zobaczyć swój film na dużym ekranie w kinie? Podczas 10. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie można się tego dowiedzieć – startuje rekrutacja na Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 września.

Cykl zajęć jest propozycją dla każdego, kto jest ciekawy pracy z i przed kamerą. To okazja, by uczestniczyć w każdym etapie procesu powstawania filmu – tworzeniu scenariusza, reżyserii, organizacji produkcji, realizacji obrazu i montażu. Finalnie powstaną reklamy o tematyce społecznej.

Celem przedsięwzięcia jest również stworzenie warunków do integracji i nawiązania międzynarodowych przyjaźni, poznania polskiej i ukraińskiej kultury. Trudno o skuteczniejszy sposób niż wspólna kreatywna praca.

Patron warsztatów – Krystian Dulewicz – to autor zdjęć filmowych i kolega z ekipy festiwalowej, który co roku był jednym z opiekunów młodzieży uczestniczącej w warsztatach. Jego uśmiech i pogoda ducha były legendarne. Odszedł w 2021 roku po walce z chorobą.

Co zrobić, by wziąć udział?

    • przygotować scenariusz krótkiej filmowej reklamy o tematyce społecznej,

Najważniejsze informacje:

    • termin warsztatów: 1-8 października 2023,

    • miejsce: Olsztyn,

    • wiek uczestników: 18 lat,

    • termin nadsyłania zgłoszeń: 15 września 2023,

    • udział w warsztatach jest bezpłatny,

    • język warsztatów: angielski,

Ambasadorem festiwalu, w tym działań edukacyjnych, jest Jerzy Hoffman.

10. WAMA Film Festival odbędzie się między 3 a 7 października 2023 roku w Olsztynie.


Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Projekt „INTERFILMLAB – edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (7. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023”.

Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta) oraz KINOGRAPHE (Francja).

Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.