RETROSPEKCJA to tradycyjny objazd najlepszych filmów poprzedniej edycji festiwalu po kinach i domach kultury Warmii i Mazur. Odwiedzimy Elbląg, Braniewo, Działdowo, Dobre Miasto, Ełk, Bartoszyce, Iławę, Olsztynek i Susz.

Bardzo mnie cieszy, że nasi partnerzy z miast powiatowych i mniejszych miejscowości co roku bez wahania potwierdzają udział w retrospekcji i przyzwyczajają mieszkańców do tego, że festiwal jest stałym punktem programu kulturalnego w ich mieście – mówi Simone Lipińska, dyrektorka organizacyjna festiwalu. – Dzięki temu nie tylko publiczność w Olsztynie ma swój festiwal, ale również publiczność w Elblągu, Iławie czy Braniewie. To bardzo ważne, ponieważ chcemy docierać z festiwalem do społeczności i miejsc, gdzie dostęp do kultury jest urtudniony.

W każdym z miast odbędą się dwie projekcje. Zaprezentowany zostanie pełnometrażowy film – LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA, reż. Pawo Choyning Dorji (nagroda publiczności 9. WAMA Film Festival), a także blok trzech krótkometrażowych produkcji – MARTWE MAŁŻEŃSTWO Michała Toczka, MARTWY PUNKT Patrycji Polkowskiej oraz KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM Marii Ornaf.

Harmonogram pokazów:

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście

14 września – filmy krótkometrażowe i LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – Kino Światowid

14 września – filmy krótkometrażowe

15 września – LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Ełckie Centrum Kultury – Kino ECK

16 września – filmy krótkometrażowe

17 września – LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Miejski Dom Kultury w Działdowie 

18 września – filmy krótkometrażowe

25 września – LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Suski Ośrodek Kultury

21 września – filmy krótkometrażowe

22 września – LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Iławskie Centrum Kultury

25 września – filmy krótkometrażowe i LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Braniewskie Centrum Kultury

25 września – filmy krótkometrażowe

26 września – LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Bartoszycki Dom Kultury

26 września – filmy krótkometrażowe i LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Miejski Dom Kultury w Olsztynku

26 września – filmy krótkometrażowe

28 wrześniaLUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA


RETROSPEKCJA 9. WAMA FILM FESTIVAL – Opisy filmów

LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA, reż. Pawo Choyning Dorji, prod. Dangphu Dingphu: A 3 Pigs Production, Huanxi Media Group

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu zamierza wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów sprawia, że zaczyna zmieniać zdanie o tym wyjątkowym miejscu.

MARTWE MAŁŻEŃSTWO, reż. Michał Toczek, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

Słodko-gorzka opowieść o spotkaniu dwójki ludzi w nietypowych okolicznościach. Filip jest mężczyzną w średnim wieku. Pracuje jako zawodowy statysta filmowy, specjalizuje się w rolach martwych ciał. Na planie filmu historycznego poznaje Łucję, która wciela się w rolę martwej kobiety. Kiedy Filip i Łucja leżą na sobie podczas ujęcia, nawiązuje się między nimi relacja.

MARTWY PUNKT, reż. Patrycja Polkowska, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

Na zamkniętym osiedlu dochodzi do wypadku. Robert rusza w pościg za obcym, który uciekł z miejsca zdarzenia. Próbując odkryć prawdę, staje przed moralnym wyborem.

KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM, reż. Maria Ornaf, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi, koprodukcja Lumisenta

Trzynastoletnia Ewa żyje w szpagacie emocjonalnym pomiędzy dwiema rodzinami – biologiczną i adopcyjną. Żeby zamknąć w sobie pierwszy dom, musi wymazać przeszłość i zatrzeć traumatyczne wspomnienia. Oczyszczenie pamięci daje przestrzeń na nowy początek.

10. WAMA Film Festival odbędzie się między 3 a 7 października 2023 roku w Olsztynie.


Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Projekt „INTERFILMLAB – edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (7. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023”.

Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta) oraz KINOGRAPHE (Francja).Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.